понеділок, 17 жовтня 2022 р.

 Виступ на тему "Інтегроване навчання як сучасна педагогічна технологія"

        

 Інтегрований урок - це урок, який проводиться з метою розкриття загальних закономірностей, законів, ідей, теорій, відображених у різних науках і відповідних їм навчальних предметах.

          Його проведення забезпечує формування в учнів цілісної системи уявлень про діалектико-матеріалістичні закони пізнання навколишнього світу в їх взаємозв'язку та взаємозумовленості; сприяє поглибленню та розширенню знань учнів, діапазону їх практичного застосування до процесів та явищ оточуючої дійсності. Доцільність інтегрованих уроків зумовлена завданнями інтеграції знань, умінь і навичок учнів з основ наук. Вони сприяють розкриттю наукових законів та умов їх прояву в різних галузях науки та сферах практичної діяльності; виявленню специфіки та можливості прояву закономірностей, законів, ідей, теорій в оточуючій дійсності; інтеграції діяльності вчителів із формування загально навчальних умінь і навичок учнів (навчально-організаційні, навчально-інформаційні, навчально-інтелектуальні); розкриттю багатогранності можливостей застосування набутих знань учнів у різних галузях науки та сферах діяльності; синтезу фактів, явищ, процесів з метою висунення нових ідей, розробки гіпотез; інтеграції діяльності вчителів з формування творчої особистості учня, розвитку його здібностей.

         Інтегрований підхід найбільш доцільний в освіті, тому що застосовний у кількох варіантах інтеграції:

-         у межах однієї навчальної дисципліни, коли вчитель об’єднує на одному уроці вивчення кількох різнотипних тем чи розділів,

-         в межах кількох споріднених дисциплін, наприклад теми з математики й інформатики,

-         різнопланових та різнонаправлених дисциплін (цей вид інтеграції найважчий, але й найефективніший).

  У своїй практиці я використовую інтегрований підхід до вивчення української літератури.  В основному це уроки української та зарубіжної літератур. Адже деякі тексти за жанрами чи тематикою частково збігаються. І тому доцільно такі твори об’єднати й вивчати на прикладі двох літератур паралельно. Та необхідно пам'ятати , що твори мають бути цікавими дітям. Теми та проблеми повинні бути близькими та зрозумілими.

  Для прикладу: Інтегрований урок (українська та зарубіжна літератури) у 7 класі «Життя людини – найвища цінність (за творами Тараса Шевченка «Тополя» та Фрідріха Шиллера «Рукавичка»)».  Метою даного уроку було:

·         знайомити учнів із баладою Т. Шевченка «Тополя»,

·         закріпити знання про особливості літературного жанру  «балада»;

·         формувати вміння аналізувати казково-фантастичні мотиви, художні засоби змалювання природи, драматизм ситуації, внутрішній світ героїв ;

·         розвивати навички вдумливого, виразного читання творів, їхнього аналізу, висловлення своїх суджень про прочитане;

·         сприяти вихованню усвідомлення  цінності людського життя та важливості   вірності в коханні між людьми

  Урок був насичений різними видами роботи (проблемні питання, ілюстрації до творів, виконання пісні самими учнями, виконання поезії вчителем та учнем, робота з таблицею «Спільне та відмінне», у якій протиставлялися твори та автори цих текстів  української та зарубіжної літератур) , адже вчителі шукали різні методи та прийоми роботи, щоб за допомогою них дати  можливість учням ширше дивитися на світ, сприймати культурний і мистецький контекст через літературу.

 Наступний приклад: Інтегрований урок (українська та зарубіжна літератури) у 8 класі «Поезія через призму жіночої душі». Мета цього уроку: порівняти  Марусю Чурай із давньогрецькою поетесою Сапфо; розвивати навички виразного читання , коментування пісень, висловлення власних суджень із приводу прочитаного; сприяти виховуванню  пошани до обдарованих людей, які є активними творцями нашої духовності. Завдяки Марусі та Сапфо учні шукали образ митця, образ творчої людини, яка здатна своїми творами викликати шану, повагу та захоплення. Діти самостійно дійшли до висновку, що поетеси мають багато спільного у своєму творчому доробку, і тому недарма нашу Марусю називають «українською Сапфо».

 І ще один приклад: Інтегрований урок у 6 класі  (зарубіжна література, українська література) на тему « Повторення та узагальнення знань про творчість Ч.Діккенса та Е.Андієвської». Завданнями цього уроку були: повторити і закріпити знання учнів про творчість Ч.Діккенса та Е.Андієвської, розвивати критичне мислення учнів, вміння порівнювати, знаходити спільне та відмінне, робити висновки; сприяти вихованню людяності, толерантності, прагнення до самовдосконалення. На уроці шестикласники разом із вчителями порівнювали твори  зарубіжної літератури «Різдвяна пісня у прозі» Ч.Дікенса та  української літератури «Казка про Янн» Е. Андієвської. І висновком цієї плідної роботи став висновок , що людина здатна на духовне переродження.

  Звичайно, ще можна багато порівнювати авторів, твори української та зарубіжної літератури, тобто зупинятися непотрібно! І тому ми плануємо з учителькою зарубіжної літератури продовжувати ці експерименти, і тому наступний наш урок буде стосуватися Тараса Шевченка та Роберта Бернса – поета та барда. Адже вони обидва є великими співцями свободи. І для прикладу хочу навести рядки Роберта Бернса із вірша «Підлесник»:

Упадаєш за кожним вельможею,

Прагнеш з ними зв'язків товариських,

Але воша залишається вошею

Навіть у кучерях королівських.

   І наостанок хочеться сказати, що сьогодні час вимагає йти не шляхом удосконалення, у якому принцип наслідування є провідним і призводить до інтелектуального і фізичного перевантаження, а шляхом пошуку нових, ефективніших методів навчально-пізнавальної діяльності учнів, які забезпечать замовлення і потреби суспільства. Завдання сучасної освіти полягає у формуванні особистості з гнучким розумом, із швидкою реакцією на все нове, з повноцінними, розвинутими потребами подальшого пізнання та самостійної дії, з добрими орієнтувальними навичками й творчими здібностями.

Почніть робити те, що потрібно.

Потім робіть те, що можливо.

 І ви раптом виявите, що робите неможливе.

Св. Франциск Асізський

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар