7 клас. Українська
література
Тема уроку. В. Симоненко – «лицар на білому коні» в
українській літературі.
«Лебеді материнства»
Мета: - поглибити знання школярів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка;
проаналізувати його поетичний твір «Лебеді материнства», звертаючи увагу на
його ідейно-художній та символічний зміст, жанр, образи;
-
розвивати вміння учнів зв’язно й
грамотно викладати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки;
розвивати навички виразного читання художнього твору, відображення власного
відчуття вірша у пісні, малюнку, відео кліпі;
-
виховувати почуття поваги до
творчості В.Симоненка, любові до Батьківщини, повагу й синівську вдячність
матері.
Очікувані
результати.
Учні знатимуть:
біографію поета; поняття «ліричний герой».
Учні вмітимуть:
робити ідейно-художній аналіз вірша; визначати символічні образи поезії;
художні особливості вірша; зв’язно й грамотно викладати свої думки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами зустрічаємо
гостей, з яким вже познайомилися 2 роки
тому. Тож давайте побажаємо їм і собі хорошого настрою, доброго здоров'я і
плідної праці!
ІІ. Актуалізація,
бесіда.
Перше ваше завдання – переглянути уривок казки і згадати
, що це за твір і хто є його автором.
(Учні переглядають уривок з казки В.Симоненка «Цар
Плаксій та Лоскотон»)
-
Чим запам´яталася вам ця казка В.
Симоненка?
-
Чи хотіли б ви почитати інші твори цього автора?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
А епіграфом до нашого уроку хай стануть такі слова: «Скільки б не судилося страждати,
Все одно благословлю завжди
День, коли мене родила мати
Для життя, для щастя, для біди»
В.Симоненко
Все одно благословлю завжди
День, коли мене родила мати
Для життя, для щастя, для біди»
В.Симоненко
-
Як ви розумієте їх?
-
Яка людина для Василя Симоненка була
найріднішою?
ІV. Оголошення теми, мети уроку.
Тож як ви зрозуміли, мова на сьогоднішньому уроці піде про поета - Василя Андрійовича Симоненка.
Також ми познайомимося з його поезією «Лебеді
материнства», визначимо художні особливості вірша; будемо продовжувати вчитися
зв’язно й грамотно викладати свої думки.
-
Запишіть тему нашого уроку.
-
Діти, а хто такі лицарі? Хто
назвав В.Симоненка «лицарем на білому коні»?Як ви вважаєте, чому його саме так
назвали?
V. Основний зміст уроку.
-
Та для початку давайте пригадаємо
його біографію,а,можливо,щось дізнаємося і нового про В.Симоненка.
Прийом «Емпатія». Заздалегідь
підготовлений учень в образі Василя Симоненка розповідає біографію поета. ( Під музичний супровід)
Народився
8 січня 1935 року в селянській сім ї в Біївцях Лубенського району на
Полтавщині. Дитинство моє припало на
роки війни, було важко, голодно, зростав без батька, який залишив сім'ю. Мати тяжко працювала, заробляючи
горьований шматок хліба. Допомагали дідусь та бабуся, які любили мене - свого
кмітливого внука. Дідусеві я присвятив сердечного вірша «Дід умер» та оповідання «Дума про діда».
Від
матері, Галини Федорівни та від діда Федора я
брав перші уроки життя, уроки доброти, любові, невтомну жагу знань. Дід
був неписьменний , не ходив до школи, але самостійно навчився грамоти, багато
читав, розповідав мені про минуле. Писати я почав ще у шкільні роки, писав вірші для шкільної стіннівки.
До школи була дорога неблизькою - дев'ять кілометрів. Як на мої чотирнадцять років, то це не так вже й мало. Вчителька згадує: «У класі Вася виділявся серед учнів, по-перше, своїм біднім одягом, по-друге, своїм розумом. Навіть учителі не читали стільки книжок, як наш найкращий учень ».
У 1952 році вступив на факультет журналістики Київського університету.
Студентське життя було багате на дружбу, на мрії про майбутнє. З грошима було достатньо сутужно. Щоб якось полегшити своє матеріальне становище, працюю секретарем в університетській багатотиражці.
У роки навчання продовжую писати, але з друком своїх творів не поспішаю. Мало хто з однокурсників чув мою поезію. Потім почав активно працювати в університетській Літературній студії.
По закінченню УНІВЕРСИТЕТУ працюю в газеті «Черкаська правда», потім - у «Молоді Черкащини». Сміливо втручаюся у різні сфери життя, різко критикую вияви бюрократизму, теплим словом відгукуюся про добрих людей.
Перша книжка моєї поезії - «Тиша і грім» побачила світ у 1962 році, Виходу інших своїх збірок я так і не дочекався.
Слово вчителя. Слава визнання прийшла набагато пізніше. Поет пішов із життя 13 грудня 1963 року. Йому було лише 28. Посмертно В. Симоненко був відзначений Державною премією Т. Шевченка.
Зараз ви почуєте вірш Василя Симоненка, в якому він розповідає про своє дитинство ,а також почуєте голос самого поета, котрий розповідає про себе.
-
Що найбільше вас вразило в біографії поета? (Одним
реченням).
-
Відеозапис
про В.Симоненка.
-
А зараз ми познайомимося з його поезією «Лебеді
материнства». Та перед читанням вірша дізнаємося історію написання цього твору.
Опрацюйте самостійно, але при цьому підкреслюйте те, що на вашу думку є
головним в тексті.
Історія
написання поезії.(на листочках учні опрацьовують самостійно)
Мати – найдорожча у світі істота. Їй несе
людина болі й радощі, сумніви й успіхи, помилки й гріхи. З нею хочеться
порадитись, поділитись турботами, покаятись їй у гріхах. І хіба може бути
присутній при цій сповіді хтось третій? Бодай навіть брат, сестра, чи батько?
Ні – з матір’ю на самоті. Такою була для Василя, як ви зрозуміли, мама, Ганна
Федорівна Симоненко-Щербань. Людина з щирою поетичною душею, закохана у народну
пісню, передала все це синові, виховувала його за мудрими заповідями народної
педагогіки. Природа наділила літературними здібностями і саму Ганну Федорівну.
Був у неї зошит «Перлини поміж людей», куди збирала вона прислів’я, приказки у
рідних Біївцях. Багато серед них придуманих матір’ю поета. І багаті вони на
гумор і глибину думок, що тривожили її свідомість. Саме образ мами є основним у
творі.
-
Ким для Василя була мати?Що ви
дізналися про неї?
(Читання вчителем поезії «Лебеді материнства»)
-
Обмін
враженнями від почутого
- Які
емоції викликала у вас ця поезія? - Яку картину ви уявляли, слухаючи вірш?
- А зараз розглянемо слова , які для вас є невідомими.
Словникова
робота.
-
Лиман — затока.
-
Сургуч — забарвлена тверда смола, віск, що легко
плавиться й застигає, використовується для опечатування пакетів, посилок тощо.
-
Шибка — віконне скло.
-
Досада — прикрість.
Марево — міраж, видіння, примара.
Теорія
літератури. Поняття «ліричний герой»
Слово вчителя. Читаючи вірші Василя Симоненка та інших поетів, складається враження, що з тобою спілкується сам автор. У ліричних творах автор живе своїм життям у новій художній дійсності — у світі ідей, думок, образів, переживань, створених ним самим. Тут виявляється ніби друге ліричне «Я» поета. У літературознавстві це друге ліричне «Я» називають ліричним героєм.
Слово вчителя. Читаючи вірші Василя Симоненка та інших поетів, складається враження, що з тобою спілкується сам автор. У ліричних творах автор живе своїм життям у новій художній дійсності — у світі ідей, думок, образів, переживань, створених ним самим. Тут виявляється ніби друге ліричне «Я» поета. У літературознавстві це друге ліричне «Я» називають ліричним героєм.
Робота з підручником ( стор. 242)
Завдання. Знайти і зачитати, хто такий ліричний герой.
Ліричний герой — це особа, думки й почуття якої виражаються в ліричних творах.
(Учні записують у зошит визначення)
Ліричний герой — це особа, думки й почуття якої виражаються в ліричних творах.
(Учні записують у зошит визначення)
Самостійне прочитання твору , із
виконанням завдань.
-
Прочитати вірш , вказати , із
кількох частин він складається. І мотивувати, чому саме таким є ваш поділ на частини.
Виразне читання поезії учнями
Опрацювання змісту поезії за
питаннями.
- У вірші ліричний герой , на вашу думку, в образі жіночому чи чоловічому?Чому?
· Чому сон дитини був казковим?
· Для чого малятам співають колискові?
- У вірші ліричний герой , на вашу думку, в образі жіночому чи чоловічому?Чому?
· Чому сон дитини був казковим?
· Для чого малятам співають колискові?
· В яку дорогу повинен вирушити
син, коли виросте?
· Про що співає мати дитині? Що
мала на увазі жінка під «приспаними тривогами»?
· Яке значення для кожного із вас має батьківська хата?
· Що називається Батьківщиною? За яких умов людина вимушена залишити її?
· Що вам відомо про лебедів-птахів? Чому на ваш погляд, поезія має таку назву?
· Від чого застерігає мати свою дитину?
· Чи вважаєте ви себе вже дорослими? Чи готові долати життєві труднощі? Що для цього необхідно?
· Яке значення для кожного із вас має батьківська хата?
· Що називається Батьківщиною? За яких умов людина вимушена залишити її?
· Що вам відомо про лебедів-птахів? Чому на ваш погляд, поезія має таку назву?
· Від чого застерігає мати свою дитину?
· Чи вважаєте ви себе вже дорослими? Чи готові долати життєві труднощі? Що для цього необхідно?
Ідейно-художній аналіз поезії.
- Яка ж тема вірша?
а) тема
(відтворення материнського співу над колискою дитини, у якому висловлюється
тривога жінки за долю сина, чистоту його душі);
- Яка ідея даної поезії?
б) ідея (уславлення
материнської любові, яка буде супроводжувати її дитину протягом життя);
- Основна думка поезії.
в) основна думка
(Можна все...)
- За
жанром яка це поезія?
г) жанр (колискова
пісня);
· Яке значення у
творі приділяється символічним образам? Відповідь обґрунтуйте.
Образи – символи (мати, лебеді, національна символіка:
тополя, верба).
-
Підготовлена учениця зачитує визначення символів.
1) Мати — центральний в духовному Космосі українців починаючи з трипільської доби. В народному уявленні мати завжди ототожнювалася з Батьківщиною. Тому зрада їй вважалась непростимим гріхом, а втрата — катастрофою. Вибір іншої Батьківщини постійно осуджувався, оскільки призводив до самознищення нації.
2)Лебеді — зажди асоціювалися з вірністю, тому не випадково В. Симоненко звертається до них, пов’язуючи їх з материнством.
3)Національна символіка постає надійним оберегом українців, хоч би де вони опинилися, навіть якщо на чужину закинула їх недоля:
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі...
Тополя (у народних легендах) — це перевтілена дівчина (про це йдеться і в поемі Т. Шевченка «Тополя»)
Верба — це дерево життя.
Чому саме верби й тополі прийдуть з України? (Оберіг)
-
Знайти художні засоби в поезії.
Художні
особливості (епітети, метафори, порівняння).
Повтор:
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Епітети: «білява хата», «лебеді рожеві», «тихі зорі», «золоте сузір’я», «хмільні смеркання», «сиві очі».
Метафори: «мріють криками... лебеді», «темряву тривожили... півні», «танцювали лебеді», «заглядає в шибку казка», «лебеді... лоскотали марево», «...будуть мандрувати очі материнська і білява хата», «прийдуть верби і тополі», «стануть... листям затріпочуть... душу залоскочуть».
Порівняння: «лебеді, як мрії».
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Епітети: «білява хата», «лебеді рожеві», «тихі зорі», «золоте сузір’я», «хмільні смеркання», «сиві очі».
Метафори: «мріють криками... лебеді», «темряву тривожили... півні», «танцювали лебеді», «заглядає в шибку казка», «лебеді... лоскотали марево», «...будуть мандрувати очі материнська і білява хата», «прийдуть верби і тополі», «стануть... листям затріпочуть... душу залоскочуть».
Порівняння: «лебеді, як мрії».
-
А що для вас особисто є мама та Батьківщина ми побачимо та почуємо з відеофільму, який створив Торос.
(Фільм про маму та
Батьківщину, підготовлений учнем класу)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в групах. Створити картину-колаж за поезією «Лебеді материнства». (Підготовлений
матеріал учителем – картинки до вірша – наклеїти на картон , мотивуючи їх
використання). Діти виконують під музичний супровід пісні Квітки Цісик «Лебеді
материнства»
-
Представлення картин.
Підведення підсумків уроку:
-
Зачитати ті рядки з поезії Василя
Симоненка, які для вас , можливо, стануть вашим життєвим девізом.
-
Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
-
Яке враження у вас залишилося від постаті Василя Симоненка, його поезії?
VІІ. Оцінювання
VІІІ. Д/З. Вивчити поезію напам’ять.
Підготувати ілюстрацію до
вірша.
Немає коментарів:
Дописати коментар