Тема уроку:
«Михайло Коцюбинський. Психологічна новела “Intermezzo”
з жанровими ознаками
“поезії у прозі”.
Автобіографічна основа. Проблеми душевної рівноваги,
повноцінного життя, специфіка творчого процесу»
Мета: розкрити історію написання, особливості жанру і змісту новели, розкрити
особливості імпресіоністичного стилю письменника,а також символічні образи й
образотворчі засоби; розвивати образне мислення, уміння сприймати художній
текст у його єдності з життям; з’ясувати причини настрою ліричного героя, його
подібність із автором; розвивати творче мислення учнів; сприяти вихованню
любові до природи,художнього читання, естетичні почуття.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу у формі
філософського дослідження.
Обладнання:світлини М.Коцюбинського,
Олександри Аплаксіної; ілюстрації до твору, відеозапис співу жайворонка.
Хід уроку
1.Організація класу
-
Психологи стверджують, що посмішка дарую заряд хороших емоцій і доброго
настрою на цілий день . Тож давайте посміхнемося своєму сусіду за партою, і , будь ласка, подаруйте ваші щирі та
гарні посмішки й мені. Дякую! І на такій
позитивній ноті розпочнемо нашу роботу.
2. Актуалізація опорних знань
На
попередньому уроці ви познайомилися з біографією Михайла Михайловича Коцюбинського . Що вас
найбільше вразило в ній ? - Якою людиною він постав перед вашою уявою? (Сучасник письменника , критик С. Єфремов так сказав про нього: «Людина культурна, до найменших подробиць, європеєць з голови до п'ят … був справжнім аристократом Духа без жодного силування з свого боку…Був дуже акуратний, благородний, внутрішньо дисциплінований.»)
Ви вже познайомилися з письменником , і логічно було б далі познайомитися з його творами.
-
Які ви знаєте
його твори?
Я знаю, що вам було додому прочитати новелу “Intermezzo”. Вам сподобався цей твір? Чому?
3. Мотивація навчальної діяльності
школярів
Сьогодні ми з вами продовжимо аналізувати новелу М.Коцюбинського,
дізнаємося історію написання цієї новели,
також звернемо увагу на образи , як вони впливають на головного героя,
та познайомимося з ознаками «поезії у прозі». І я надіюся , що ваша думка, що до твору зміниться.
Запишіть тему уроку.
Коцюбинський
Михайло Михайлович — письменник нового покоління, яке шукало нових засобів творення художньої дійсності,
розширювало й збагачувало тематичні, жанрові горизонти української літератури.
Літературознавці знаходять у творчості М. Коцюбинського риси імпресіонізму.- Що ж таке імпресіонізм?
- Що означає слово
«Іntermezzo»?
- Як пов’язана назва новели з її змістом?
·
- Який твір
називаємо новелою? Які її ознаки?
Новела —
невеликий розповідний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним
закінченням.
Ознаки:
·
глибокий психологізм;
·
несподівана кінцівка.
На початку твору дано перелік незвичайних дійових осіб. Можливо, за
жанром це драматичний твір?
Доведіть
свою думку.
·
Яке ж значення має перелік дійових осіб? (Алегоричні дійові особи несуть
важливе смислове навантаження, дають змогу глибше зрозуміти автора, ідейний
пафос твору.)
А
зараз ми з вами трішки пограємося . Гра « Так чи ні». Я буду ставити запитання
, а ви даєте відповідь лише словами «так» чи «ні». Таким чином я побачу, чи всі ви прочитали «Інтермецо».
1) Твір «Інтермецо» Коцюбинський присвятив своїй дружині.
(ні)
2) Героя втомили люди. (так)
3) Тільки його бричка вкотилася на зелений двір –
защебетав соловейко.(ні) зозуля
4) На другий ранок він побачив білих вівчарок.(так)
5) Герой звертається до сонця з вдячністю.(так)
6) Таки він зустрівся на ниві знову зі своїм другом.(ні)
7) Літературний герой вирішив не повертатися до
міста.(ні)
4. Сприйняття учнями й засвоєння навчального матеріалу
Робота в парах.
-
-
Пригадайте,що означав для М.Коцюбинського 1908 рік?
1. Постійний нагляд жандармів,
обшуки в квартирі.
2. Виключення зі складу «Просвіти»
разом з дружиною.
3. Численні хвороби шматували тіло
4. Брак коштів на лікування та на
професійне заняття літературою
5. Конфлікт з дружиною і бажання
одружитися з Аплаксіною
(розповідь вчителя про кохання
Коцюбинського та Аплаксіної)
Коментар: П’ять найсуттєвіших причин
(індивідуальний аналіз учнів)
П’ять найсуттєвіших причин були
тією силою, яка робила життя Коцюбинського нестерпним. Тому першим «я» -
найтемніше, бо воно відображає стан душі письменника до поїздки в Кононівку;
друге «я» - світліше, оскільки воно символізує душу митця в перші дні
відпочинку; третє «я» - чисте, світле, здатне знову йти до людей, оскільки
«струни натягнуті», це той настрій, з яким Коцюбинський покидав дивовижний
куточок, повертаючись у жорстоку реальність (самостійне знаходження інших
причин)
Бесіда за твором
- Що таке природа?
- Яке ставлення людини до
природи?
- Як про це говорить Коцюбинський
на перших сторінках новели? Знайдіть і зачитайте.
- Що таке людина?Чи всі люди
однакові?
- На початку твору ми бачимо яку
людину?
- Що таке втома?Де літературний
герой втомився ?
- Що це за образ такий - залізна рука?
- Де знаходить втомлена людина з
новели відпочинок?
- Хто її першою зустрічає?Що символізує зозуля?
- В наступні дні наший герой перебуває серед природи. Які персонажі
ще його там оточують?
- Чи знаходить він спокій серед
усього цього?
Робота в групах.
Поясніть речення 1. «Я тут
почуваю себе багатим, хоч нічого не маю.»
2. « Я себе ловлю , що до сонця
звертаюсь, як до живої істоти» ( що символізує сонце?Як називають
М.Коцюбинського?)
3. «На добраніч вам, ниви. Й тобі
,зозуле.»
4. « Так протікали дні мого intermezzo серед безлюддя, тиші і чистоти.»
Прослухайте відеозапис. Як ви
вважаєте, яка це пташка так гарно нам співала? Жайворонок. А чому я згадала про
нього?(Знайти і зачитати в тексті про спів жайворонка)
-
А що символізує жайворонок? (символ творчої наснаги)
-
Коли наш герой зрозумів , що він готовий повернутися до міста, тобто до людей?Які
слова вказують саме на це?(кульмінація твору)
-
На вашу думку, як відбувається творчий процес у людини?(народжуються
шедеври)
-
Що відносимо до поезії , а які твори до прози?
-
-
Як можна зрозуміти вислів «поезія в прозі»?
Поезія в прозі – невеликий ліро-епічний твір, написаний ритмічною
прозою, який відзначається образністю, стрункістю композиції, сконцентрованістю
змісту.
(Невеликий твір( більше це саме
стосується новел), що насичений великою кількістю художніх засобів).
На початку твору я вас запитувала, як людина впливає на природу. Тепер
запитання до вас звучатиме по-іншому – а як же природа впливає на душевний стан
людини?
- Цей твір є і справді
імпресіоністичним?Які саме рядки є цьому підтвердженням?
5.Закріплення вивченого матеріалу
- А в кінці твору ми з вами
побачили яку людину?Що саме допомогло нашому герою змінитися?
-Чи змінилися у вас враження від новели, якщо порівняти
з враженнями після першопрочитання? Як саме?
Інтерактивна вправа «Займи позицію».«Новела «Intermezzo» — це твір для митців, «обраних» чи для широкого кола читачів, для всіх?
Твір – мініатюра на тему :«Як досягнути гармонії між людиною та природою?»
6.Оцінювання
Використовую прийом самооцінювання , адже він сприяє розвитку у старшокласників самоконтролю та вмінню оцінити результати своєї праці на уроці.
6.Домашнє завдання
Для всіх: прочитати повість «Тіні забутих предків»;
Для бажаючих : написати міні-твір на тему: « Природа в моєму житті»
Немає коментарів:
Дописати коментар