Урок української мови у 5 класі
Тема. Звертання . Розділові знаки при звертанні
Мета:-  сформувати поняття про звертання в мові, його функції та способи вираження;
- звернути  увагу на особливості  вживання форм іменників у роль звертання;
- формувати навички пунктуаційної грамотності учнів;
- сприяти вихованню культури спілкування, любові до рідного слова.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1) Опитування. «Одним словом». Закінчити речення:
- однорідні члени речення відповідають на одне ж і те …(запитання)
- однорідні члени речення виконують одну ж і ту синтаксичну …(роль)
- однорідні члени речення відносяться до одного ж і того …(слова)
- однорідні члени речення виступають однією ж частиною …(мови)
УС- це…
2) Загубилися в реченні розділові знаки. Тож я потребую на вашу допомогу.
   Був гарний літній день і навкруги все здавалося прекрасним  сад огород  маки соняшники.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Слово вчителя
- У нас сьогодні незвичайний урок, бо до нас сьогодні завітали гості .  Зараз я пропоную вам звернутися до наших гостей. Оберіть когось одного  і побажайте щось приємне , вибраній особі.
- А як ви розумієте вислів: «Ніщо так не тішить вухо людини, як її власне ім'я»?
- Тож над чим ми сьогодні будемо з вами працювати на уроці?
- Чи пригодиться нам ця тема в майбутньому?
-  Тож записуємо тему уроку.
ІІІ. Основна частина уроку
1)    Пояснення нового матеріалу
- Яку роль у нашому житті відіграє мама? Я написала невеличкого  вірша , який присвятила саме мамі. Прослухаєте? Але ваше буде завдання не лише прослухати, а й знайти та виписати з нього звертання.
Люба ненько,
Матусю рідненька,
Я без тебе свого життя
Не уявляю.
Бо найкращого
Друга в тобі маю.
Знаю: яка б не трапилася
Зі мною біда,
Рука допомоги
Першою буде твоя!
Тож багато років,
Матусю, живи
І не знай ніколи
Ні горя, ні біди!

«ЗВЕРТАННЯ»
- Що таке звертання?
- Які бувають звертання? (поширені та непоширені)
- Розділові знаки при звертанні
- Місце розташування звертання у реченні
- Кличний відмінок
- Ти,ви – не є звертанням!
(все це на дошці. У вигляді асоціативного куща)
Виконати синтаксичний розбір речення:

 Мамо ,ви завжди для мене будете прикладом.
Робота з підручником, опрацювання 18 параграфа.(Перевіряємо вчительку)
Тренувальні вправи.
- 1)Вправа 169. Виписати звертання.
     2)Самостійно поставте у формі кличного відмінку імена вашої мами і вашого тата.
     3)Вправа з ключем ( До дошки виходять з учня)
«Юні перекладачі»
- Перекласти українською мовою текст. Чи відрізняються форми звертання в російській та українській мовах?
 Маленький тигренок грелся под солнышком  на берегу моря. Вдруг он услышал:
- Рыжик! Ты где?
 Рыжик! «Да это же про меня!» - подумал тигрёнок. Так нежно называла его только мама.
- Я на берегу,мамочка!- отозвался сын.
Мама подошла к своему сыну.
- Ты самый лучший , дорогой  сыночек!- сказала мама.
- А ты у меня самая красивая,мамочка!
4. Закріплення навчального матеріалу
- Тест;
- скласти речення , використовуючи звертання : матінко моя мила, татусю дорогенький.
«Юні телеграфні працівники»
Скласти телеграму зі звертанням до вчителів  нашої школи.
5. Домашнє завдання:
Опрацювати 18 параграф, виконати впр.173.

Немає коментарів:

Дописати коментар